Velikonoční Neděle na pevnosti Königstein

Pro děti
Psi povoleni Vhodné pro rodiny
Termíny konání: 

Popis akce: 

Na Velikonoční Neděli (8.4.2012) připravila saská pevnost Königstein zábavnou hru pro děti s hledáním vajíček, která vychází z tradičního saského velikonočního zvyku. Kapitán Clemens odemkne vstupní dveře do jinak nepřístupných kasemat "Bärenlochkasematten" a vydá se spolu s dětmi hledat čokoládová vajíčka, které tam údajně schoval velikonoční zajíček. Na Königsteinu je zajíček neschovává na louce ale ve kasematech. Hledání začíná v pevnosti u Studničního domu (Brunnenhaus). Kapitán Clemens tam bude na děti čekat ve své pestrobarevné barokní uniformě a s velkým svazkem klíčů od kasemat. Sraz u studničního domu Brunnenhaus bude v 10:00, 11:00, 12:30, 14:30, 16:30, délka vždy cca 20 minut. Akce je obsažen v obvyklém vstupném do pevnosti.

Kasematy "Bärenlochkasematten" jsou součástí rozsáhlého podzemního obranného systému pevnosti, které jsou jinak přístupné jen během mimořádných prohlídek. Slovo „kasematy“ pochází z italštiny a původně znamenalo „krytý dům“. Ve vojenském žargonu jsou kasematy klenuté místnosti, které jsou odolné proti střelbě. Na Königsteinu vznikly první kasematy kolem roku 1600 s rozšířením hradu na pevnost.

Kapitána Clemense si letos rodiny mohou odnést i s sebou domů a zúčastnit se s ním nové fotografické soutěže nazvané „Za 300 dní kolem světa“ (In 300 Tagen um die Welt). Kapitán Clemens je totiž pevnostním maskotkem, kterého si výletníci mohou za 4,90€ v muzejním obchodě koupit jako látkovou figurku a vzít ji s sebou do světa. Na různých historických místech, například na Karlově mostě v Praze či na ústeckém Střekově, pak s Clemensem vytvářet originální fotografie s pozadím nejrůznějších památek, hradů, zámků, mostů či věží. Nejoriginálnější snímky s Clemensem a historickým pozadím pak budou vystaveny na webové stránce pevnosti. A den před Štědrým dnem (23.12.2012) na königsteinském vánočním trhu Mikuláš vyhlásí 10 nejúspěšnějších fotografií, které budou odměněny.

Pevnost Königstein, česky "Králův kámen", získala své jméno podle českého krále Václava I. Ve středověku stál na tomto místě hrad, který náležel k českému království. První písemná zmínka o Königsteinu pochází z roku 1241; kdy zde král Václav I. zapečetil tzv. Hornolužickou hraniční listinu "in lapide regis" tj. "na králově kameni". V této listině byly vytyčeny hranice mezi Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.

Více jak 400 let stará horská pevnost je nejen jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury, ale patří také mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku. Pohodlné „dobytí" pevnosti usnadňují dva výtahy a parkoviště v blízkosti pevnosti. Na skalní plošině ve výši 247 metrů nad hladinou Labe se nachází více než 50 impozantních vojenských staveb z dob renesance, baroka a 19. století, a rozsáhlé parky, které z pevnosti dělají vcelku velmi příjemné místo k pobytu. Na ploše o rozloze téměř 13 fotbalových hřišť se nachází např. nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studna v Sasku, hluboká 152,5 metrů.

Jak se na pevnosti dříve žilo, Vám přiblíží různé výstavy, informační materiály a audioguide (v devíti jazycích, mj. i v češtině). Procházka po 2,2 km dlouhé trase podél hradeb pevnosti nabízí fascinující výhled na labské údolí, na Česko-saské Švýcarsko a na výběžky východní části Krušných hor.

Základní informace:

Otevírací doba:
listopad – březen, denně 9:00 - 17:00
duben – říjen, denně 9:00 - 18:00
24.12. zavřeno, 31.12. jen do 15:30

Adresa:
Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen)
Koordináty: 50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD

Příjezd:
dálnice D8 / A17: Praha – Drážďany, výjezd Pirna, dále B172 ve směru Bad Schandau
rychlodráha: S-Bahn S1: stanice Königstein mapa http://www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html

Vstupné: dospělí 6 €, zlevněné 4 €
Rodinné vstupné: 15 € (dva dospělí, max. 4 děti) nebo 9 € (jeden dospělý, max. 2 děti) Audioguide v češtině: 2,50 €, k němu audioguide pro děti zdarma Informace v češtině: http://www.festung-koenigstein.de/

Novinkou je rozšířená platnost vstupenek. Pokud si hosté nestihnou prohlédnout celou pevnost se všemi jejími výstavami za jeden den, mohou se zaregistrovat u pokladny v muzejním obchodu (Museumsshop, budova Alte Kaserne), a to po předložení pasu či občanského průkazu. Během následujících sedmi dnů pak mohou navštívit pevnost ještě jednou.

Místo: 

Vstupné: 

Placený vstup / Bezahlt Eintrag
VstupnéCena [CZK]Cena [EUR]
Dospělí
6.00
Zlevněné
4.00
Rodinné
15.00

Kategorie akce: 

Pro děti

Charakteristika: 

Psi povoleni, Vhodné pro rodiny