17. mezinárodní hudební festival Srbská Kamenice

Festival / koncert
Nezávislé na počasí Vhodné pro skupiny
Termíny konání: 

Datum (Zkrácený popis): 

Každou srpnovou sobotu a poslední sobotu v září v 16:00

Popis akce: 

Koncerty hudebního festivalu se konají v zrekonstruovaném kostele sv. Václava, který je architektonickou dominantou obce. Festival se stal již nedílnou součástí života obce i širokého okolí. Můžeme bez nadsázky říci, že v této severní části pohraničí je to jediná akce tohoto druhu.

Program:

  • 6. 8. sobota 16.00 Margret Vetter (D) violoncello Lucie Čistecká flétna Josef Krušina varhany, cembalo J. S. Bach, A. Vivaldi, J. L. Duport
  • 13. 8. sobota 16.00 Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie P. J. Vejvanovský, C. Debussy, Adam Michna z Otradovic, M. Ravel
  • 20. 8. sobota 16.00 Foerstrovo komorní pěvecké sdružení Jaroslav Brych sbormistr B. Smetana, A. Dvořák, P. Eben
  • 27. 8. sobota 16.00 Yuri Marqueze kytara (Brazílie) Sedláčkovo smyčcové kvarteto J. Rodrigo, J. Pernambuco, F. Schubert, J. Pelikán
  • 24. 9. sobota 16.00 Hudební slavnost u příležitosti svatováclavské pouti Děčínský pěvecký sbor Jiří Holubec - sbormistr Komorní orchestr Canto Jaroslav Brych - dirigent J. S. Bach : Suita h moll Kantáta : Mit Fried und Freud ich fahr dahin


6. 8. sobota 16.00

Margret Vetter (D) violoncello
Lucie Čistecká flétna
Josef Krušina varhany, cembalo
J. S. Bach, A. Vivaldi, J. L. Duport

Margret Vetter je absolventkou Drážďanské Musikhochschule.

Lucie Čistecká studovala hru na flétnu na konzervatoři v Teplicích a později na AMU v Praze ve třídě prof. Jiřího Válka a komorní hru u prof. Jaroslava Josífka. Několik let působila v Severočeské filharmonii Teplice. Věnuje se komorní hře ( Primavera kvartet, Guitar Arte Trio ), pedagogické činnosti i sólovému hraní ( Bendův komorní orchestr, Junior Philharmonic Orchestra Tokyo, Severočeská filharmonie Teplice).

13. 8. sobota 16.00

Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie
P. J. Vejvanovský, C. Debussy, Adam Michna z Otradovic, M. Ravel

Sdružení hlubokých žesťů
je sestaveno z prvotřídních hráčů pozounové a tubové sekce České filharmonie. Ve světě nejsou podobné soubory neobvyklé. Lahodný, sametový souzvuk a hlavně vyhraněně specifický výraz společné hry několika pozounů a tuby už ocenili nejen posluchači, ale i hudební skladatelé, kteří pro taková seskupení vytvořili řadu originálních skladeb. A protože existuje i řada kvalitních úprav, objevujících známé skladby minulosti v zajímavém, dosud nepoznaném světle, může být repertoár Sdružení hlubokých žesťů pozoruhodně široký.
Dnes už má soubor za sebou několik úspěšných vystoupení zvláště celovečerní trombonový koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci komorního cyklu České filharmonie, ze kterého pocházejí i hudební ukázky. Své programy, které slovem uvádí umělecký vedoucí souboru Robert Kozánek, sestavuje většinou chronologicky od nejstarších epoch (např. Störl, Bach, Beethoven, Ravel) až po moderní a jazzovou hudbu (Defay, Jacob, Davis ad.). V zájmu žádoucí pestrosti se počet hráčů během vystoupení střídá od jednoho až po plnou šestici, případně rozšířenou o další hostující instrumentalisty.

20. 8. sobota 16.00

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení
Jaroslav Brych sbormistr
B. Smetana, A. Dvořák, P. Eben

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení bylo založeno v roce 1975 vynikajícími sbormistry Rudolfem Zemanem a Libuší Krejčovou a hlasovou poradkyní Dagmar Součkovou. Pod jejich uměleckým vedením se velmi brzy zařadilo mezi nejlepší ženské sbory u nás. V devadesátých letech byli dirigenty Zdeněk Šulc a Jana Veverková, Lukáš Vasilek.
V současné době sbor pracuje pod vedením Jaroslava Brycha.
Rozsáhlý repertoár zahrnuje díla českých i světových skladatelů všech slohových období, a capella i s různým nástrojovým doprovodem. Podstatnou část dramaturgie přitom tvoří hudba 20. století. Sbor mj. premiéroval řadu novinek předních českých skladatelů, z nichž někteří svá díla sboru přímo věnovali (Zdeněk Lukáš, Vladimír Sommer ad.).
FKPS vyvíjí bohatou koncertní činnost doma i v zahraničí. Vystupovalo na prestižních hudebních festivalech (Pražské jaro) a z předních evropských sborových soutěží si přiváží nejvyšší ocenění (Arezzo - Itálie, Cork - Irsko, Debrecen - Maďarsko, Klaipeda - Litva, Vídeň - Rakousko, Benátky - Itálie aj.).

27. 8. sobota 16.00

Yuri Marqueze kytara (Brazílie)
Sedláčkovo smyčcové kvarteto
J. Rodrigo, J. Pernambuco, F. Schubert, J. Pelikán

Yuri  Marqueze se narodil ve  Vitória, v roce 1989. V 17 letech začal navštěvovat Music Education faculty at Universidade Estadual de Londrina , kde studoval pod vedením prof. Inácio Rabaioli. Zúčastnil se několika kurzů - Curso Internacional de Verão de Brasília, Londrina’s Music Festival (PR), International Guitar Festival (BH), IX Seminário de Violão Vital Medeiros (SP) given by the guitarists Eduardo Meirinhos, Júlio Ribeiro, Lucas Imbiriba, Luciano Lima, José Manuel Dapena (ESP), Marcus Tardelli and Guinga.
V roce 2009 obdrzel stipendium na PROART Scientific Initiation project (prof. Dr. Fátima Carneiro dos Santos .

Sedláčkovo kvarteto (Michal Sedláček – 1. housle, Kristýna Kočová – 2. housle, Vladimír Michal – viola, Karel Chudý – violoncello) bylo založeno v roce 2006 na Akademii múzických umění v Praze. Všichni členové jsou studenty pražské HAMU a komorní hru studují ve třídě Mgr. Jiřího Panochy – primária Panochova kvarteta. Mají vynikající zkušenosti jak se sólovou, tak komorní hrou a spolupracují s předními českými i zahraničními pedagogy, kteří působí v ansámblech jako např. Stamicovo kvarteto, Kocianovo kvarteto, Wihanovo kvarteto či ARIA Quartett. V současné době si členové kvarteta rozšiřují vzdělání na zahraničních stážích v Německu.
V létě 2009 se soubor zúčastnil mistrovských kurzů „International Sommer Akademie Praha – Wien – Budapest“ v rakouském Reichenau, pod vedením členů renomovaných kvartet (např. Keller Quartett, Artis Quartett Wien či Alban Berg Quartett). Soubor vystupuje na mnoha koncertech a významných akcích v České republice, v Belgii i v Rakousku, mj. na festivalu v rámci ISA 09, v Salzburgu či na koncertě ve spolupráci s Českou ambasádou v Bruselu. Sedláčkovo kvarteto bylo vybráno pro nahrávání přímého přenosu pro Speciální den Euroradia. Nedávno též natočilo Smyčcový kvartet d‑moll, op. 34 Antonína Dvořáka. Zúčastnilo se evropské soutěže komorní hudby – „Max Reger Kammermusikwettbewerb“ v německém Karlsruhe, kde postoupilo do nejužšího výběru soutěžících.

24. 9. sobota 16.00

Hudební slavnost u příležitosti svatováclavské pouti
Děčínský pěvecký sbor
Jiří Holubec - sbormistr
Komorní orchestr Canto
Jaroslav Brych - dirigent
J. S. Bach : Suita h moll
Kantáta : Mit Fried und Freud ich fahr dahin

Jaroslav Brych studoval dirigování na pražské AMU u V. Neumanna. V letech 1984 až 1997 byl sbormistrem Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy, od roku 1987 do roku 1994 pracoval jako dirigent Symfonického orchestru Armády České republiky a v období od roku 1994 do roku 2005 byl sbormistrem Pražského filharmonického sboru.
Na svém kontě má několik CD se sborovou tvorbou ( Eben, Martinů, Rachmaninov, Schnittke aj.). Během své dosavadní kariéry spolupracoval jako dirigent s mnoha českými orchestry ( Symf. orchestr hl. m. Prahy FOK, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní filharmonie Pardubice, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie aj.) a jako sbormistr s význačnými světovými orchestry a dirigenty ( Berlínská filharmonie, Concertgebouworkestra, Izraelská filharmonie; S. Rattle, Z. Mehta, R. Chailly, C. Abbado aj.)

Místo: 

Vstupné: 

Kategorie akce: 

Festival / koncert

Charakteristika: 

Nezávislé na počasí, Vhodné pro skupiny
Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.